Melsis Electronics

Elektronik & Yazılım

Genel Özellikler :

İşletim Sistemi: Windows 95–98–Me–NT–2000–XP

Sürüm : 1.0

Lisans : Ücretsiz

Boyutu : 8 KB (RAR)

Microsoft Visual Basic 6 kullananlar denetimlere renk atanması konusunda kendilerine kısıtlı sayıda sunulan renk seçeneğinden genelde şikayetçidirler. Hazırladığımız bu mini program ile Windows ’un size sunduğu milyonlarca renkten birisini seçerek rengini değiştirmek istediğiniz denetiminize aktarabilirsiniz.

VB Renk Kodu Üretici

PROGRAMIN KULLANIMI

•Programı çalıştırdıktan sonra “Renk Seç” butonuna tıklayın, karşınıza renk seçimini yapacağınız diyalog penceresi gelecek.

•Renk diyalog penceresinde gelen renklerden birini seçebilirsiniz. Eğer aradığınız renk burada yoksa “Özel Renk Tanımla >>“ butonuna tıklayarak  Windows’ un size sunduğu milyonlarca renkten istediğinizi belirleyebilirsiniz veya istediğiniz rengin Kırmızı, Yeşil, Mavi kodlarını biliyorsanız onları da girebilirsiniz.

 •Renk seçiminizi yaptıktan sonra “Tamam” tuşuna tıklayın. Seçtiğiniz renk ana pencerede görüntülenecek ve alttaki text kutusunda Visual Basic Renk Kodu çıkarılacaktır (En üstteki resimde görebilirsiniz).

•VB renk kodu, program tarafından otomatik Windows Panosu ‘na kopyalanır. Sizin ayrıca sağ tıklayıp renk kodunu kopyalamanıza gerek yoktur.

•Visual Basic projenizi açın, rengini değiştirmek istediğiniz denetime tıklayıp “Properties” penceresinde renk değişimi yapacağınız alandaki text kutusunu temizleyin ve sağ tıklayıp bu kodu  yapıştırın. (Yandaki resimden görebilirsiniz) “Enter” tuşuna bastığınızda ilgili denetimin rengi seçtiğiniz rengi alacaktır.

Not: Sisteminizde Visual Studio 6 kurulu olacağından ve bu programın çalışması anında gerekli “RunTime Sistem Dosyaları” sisteminize yüklü olacağından ayrıca bu dosyaları programın yanında verme gereği duymadık. Sadece EXE dosyası size yeterli olacaktır.